Ameliyat Olmam Gerekli Mi?

Çok
5 yıl 6 ay önce #11788 Yazan: Bünyamin Çayan
Ameliyat Olmam Gerekli Mi?, Bünyamin Çayan tarafından oluşturuldu
Merhaba,

27 yaşındayım 6 sene önce reflü teşhisi kondu ve lansor kullanmaya başladım. Her sabah lansor kullandım. Aksattığım dönemlerde bile en fazla 3 gün kullanmamışımdır sonra tekrar her gün kullanmaya başlıyordum.

Son zamanlarda reflü şikayetim ve karın ağrısı şikayetim çok fazla olunca doktora gittim. Endoskopi ve Ultrason istedi. Sonuçları aşağıya ekliyorum. Mide fıtığın var, reflün de ameliyat seviyesinde diyebiliriz dedi ve PH testi istedi.

Daha önce hiç ameliyat olmadım. Endoskopi ve Kolonoskopi dışında bir operasyon geçirmedim. Ameliyat denince biraz internette araştırmaya başladım ve gereksiz yere ameliyata yönlendirilenleri gördüm.

Ekteki sonuçlara dayanarak ameliyat olmam gerekli mi yoksa ilaç tedavisi yeterli olur mu? Ameliyat olmazsam ilerleme olasılığı nedir?

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

Ultrason Sonuçları:
1- www.profmethemes.com/files/Sonuclar/Ultrason.jpg
2- www.profmethemes.com/files/Sonuclar/Ultrason1.jpg

Endoskopi Sonucu:
www.profmethemes.com/files/Sonuclar/Endoskopi.jpg

Pataloji Sonucu:
www.profmethemes.com/files/Sonuclar/Patoloji_Raporu.jpg

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 6 ay önce #11791 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Ameliyat Olmam Gerekli Mi? konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Mevcut durumda bir mide fıtığı ve bu zeminde yemek borusu alt uçta reflüyü engelleyen mekanizmaların düzgün çalışmaması söz konusu gibi görünüyor. Buna bağlı (üstelik düzenli PPİ kullanmanıza rağmen) yemek borusu alt uçta hafif düzeyde olsa da tahriş görünümü var (Özofajjt).
Sizin durumunuzda reflü ameliyatını da bir tedavi yöntemi olarak dikkate almak gerektiğini düşünüyorum.
Lansor'u 2-3 günde bir alarak idare edebiliyorsak öyle de devam edilebilir.
Ama "ben her gün ilaç almak zorundayım, yoksa yanmam oluyor; ilaç almayı da artık bırakmak istiyorum" şeklinde bir yaklaşımınız varsa, operasyonu bir seçenek olarak değerlendirmek lazım.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena forum